Reply to thread

Professional Engineer & PE Exam Forum

Help Support Professional Engineer & PE Exam Forum:

This site may earn a commission from merchant affiliate links, including eBay, Amazon, and others.

In the question below we are asked to find the voltage at panel A due to a voltage drop across the conductor


[ATTACH=full]27278[/ATTACH]

[ATTACH=full]27279[/ATTACH]


Based on Table 9 I did the following:

Zeff_ohms= (0.029 *PF + 0.048*sin(Arccos(PF)) ) * 250/1000 = 0.013 ohms


So then i simply said VpanelA_LN= VLN_mainPAnel- Vdrop_Cable_LN= (480/root(3)) - (0.013)*(400<-arccos(0.8))= 273 Volts


So VPanelA_LL=Vdrop_LN*root(3)=473 Volts


however if instead i do the following then i get the solutions answer:

So then i simply said VpanelA_LN= VLN_mainPAnel- Vdrop_Cable_LN= (480/root(3)) - (0.013)*(400)= 271.9 Volts

So VPanelA_LL=Vdrop_LN*root(3)=471 Volts


When we adjust the value of Zeffective of the cable did we already account for the PF which is why we use the load current without its angle?


Also in the solution i know they don't use Zeff they use the complex representation. However table 9 of NEC gives values for a PF=0.85 wouldn't the R and X need to be adjusted prior to using the values?


Back
Top